Sázení se vzorcem Kelly

V tomto článku vám chceme představit velmi sofistikovanou sázkovou strategii, která může být použita pro výpočet optimální výšky sázky v sportovních sázkách: sázení se vzorcem Kelly (také známé jako Kelly systém, strategie Kelly nebo Kelly formule). Jde o strategii sázení, která úzce souvisí s tzv. value bets – hodnotnými sázkami, je zaměřena na pokročilé fanoušky sportovních sázek, jakož i absolutních profesionálů. Uvedeným cílem je zvýšit nebo maximalizovat vlastní sázkový kapitál v dlouhodobém horizontu. Riziko při sázení se vzorcem Kelly: ani zde není vyloučena maximální ztráta. V následujícím článku jsme pro vás získali všechny potřebné informace a tipy.

Lesedauer: 3 min

Co je cílem sázení se vzorcem Kelly?

Cílem této strategie sázení je najít optimální výšku sázky s cílem maximalizovat sázkový rozpočet. Zásady sázení podle vzorce Kelly vynalezl americký matematik John Larry Kelly Jr., který definoval v roce 1956 kritérium Kelly. Původně tato sofistikovaná strategie nebyla určena na sportovní sázky s cílem maximalizovat výhry. Proč? Aniž jsme se ponořili do hloubky matematiky, stojí za zmínku, že sázení se strategií Kelly je založeno na výherní pravděpodobnosti, která je konzistentní a musí se opakovat mnohokrát, aby se zajistil dlouhodobý zisk. To samozřejmě není možné v oblasti sportovních sázek – protože konec konců nesedíme za ruletovým stolem či neházíme pokerovými kostkami. A tedy nedokážeme přesně vypočítat pravděpodobnost výsledků sportovních událostí. Vše, co můžeme udělat jako sportovní tipér je pokusit se vypočítat pravděpodobnost zisku lepší a přesnější než příslušné sázkové kanceláře – a tak najít tzv. value bets (sázky s hodnotami)! Nyní samozřejmě vyvstává otázka: Jak můžeme překlopit tuto matematickou teorii do sportovní sázkové praxe? Více se dočtete v následující části.

Jak může být vzorec Kelly použit při sportovních sázkách?

Jak jsme již poznamenali, sázení pomocí vzorce Kelly nebylo skutečně určené na sportovní sázky jako takové. Přesto se uvedená strategie může přenést do tohoto sektoru sportovních sázek a poskytnout cennou pomoc. Ve strategii sázení se zaměřuje většinou na samotné kurzy spolu s minimalizací rizika. Pokud jde o správu peněz, často je ignorován velmi důležitý bod: otázka vhodné a/nebo ideální výšky sázky pro jednotlivé sázky. A právě v tom momentě přichází vzorec Kelly, jehož úkolem je vypočítat tuto výšku sázky. Trik: strategie Kelly čerpá z aktuálního dostupného sázkového rozpočtu! Druhým základem je: vlastní výpočet pravděpodobnosti výhry. Jak to funguje, můžete zjistit v našem článku o value bet = hodnotných sázkách. Je samozřejmé, že výpočty těchto specificky vypočtených osobních pravděpodobností na výhru jsou přirozeně spojeny s rizikem.

Příklad výpočtu sázky pomocí vzorce Kelly

Nyní pojďme ještě o krok dále: V tomto případě bychom chtěli představit konkrétní využití vzorce Kelly. Vezměme si pro náš příklad 3-way sázku. Předpokládejme, že sázková kancelář nabízí tyto sázkové kurzy:

 • Tip 1 | kurz 2.4
 • Tip X | kurz 3.4
 • Tip 2 | kurz 2.8

Rozhodnete se umístit sázku na výhru domácích. Zatímco sázková kancelář očekává pravděpodobnost výskytu daného výsledku 41,6 % (= 100/2,4), na základě vlastních zkušeností nebo výpočtů ohodnotíte pravděpodobnost 50 %. Jinými slovy, v této sázce vidíte hodnotu! Váš dostupný sázkový rozpočet je v tomto příkladu 1000 €. V dalším kroku využijete Kelly vzorec na to, abyste určili ideální výšku sázky! Následovně:

 • Vaše sázka = celkový sázkový rozpočet x (osobně vypočtená pravděpodobnost x kurz-1) / (kurz-1)
 • Nyní přidáme i čísla:
 • Vaše sázka = 1000 x (0.5 x 2.4 - 1) dělené (2.4 - 1)
  = 142,86 €

Při sázkovém rozpočtu ve výši 1000 €, kombinaci kurzů sázkových kanceláří a osobně vypočtené pravděpodobnosti výhry, výsledkem pro konkrétní případ je sázka ve výši 142,86 . Jak vidíte, s použitím výpočtu se vzorcem Kelly se může stát, že velmi rychle hrajete s vysokými částkami! Rychle se stává jasným i fakt: čím vyšší je celkový rozpočet, tím větší je odchylka v rozsahu vypočtené pravděpodobnosti výhry, tím vyšší bude sázka. Předpokládejme, že sázku vyhrajete: Jako základ pro vaši další sázku se vzorcem Kelly by měl nyní být aktualizován sázkový rozpočet, který by byl v tomto případě 1142 €.

Naše doporučení: Zlomková strategie Kelly

Sázení se vzorcem Kellyho říká: čím vyšší je váš sázkový rozpočet, tím vyšší je i výška vaší sázky. Kromě toho, strategie Kelly vás může vést k tomu, že v jediné sázce dojde k stavení vysokého podílu dostupného rozpočtu! Nemůžete vyloučit scénář, podle kterého při banku 1000 € si sázka vyžaduje částku na sázku 300 € nebo více. Takové sázky nedoporučujeme – je lepší držet ruce pryč! Náš tip: Nedoporučujeme vsadit více než 20 % vašeho celkového rozpočtu na jednu sázku. To je stále značně nad obvyklými 1-2 % za obvyklých okolností. Populární alternativou je takzvaná strategie "zlomkový vzorec Kelly": Zde se používá jen zlomek vkladu podle vzorce Kelly.

Například jednou z možností je hrát "Poloviční Kelly", to znamená, že vsadíte polovinu navrhované částky podle vzorce Kelly. Podobně může být sázka 1/4, 1/8 nebo 1/10 částky navržené vzorcem Kelly. To má smysl zejména při velmi velkých rozpočtech a zabraňuje tím příliš velkým ztrátám. Pro náš příklad uvedený výše by to znamenalo následující hodnoty:

 • 1/2 Kelly | 71.43 €
 • 1/4 Kelly | 35.72 €
 • 1/8 Kelly | 17.86 €

V tomto bodě bychom měli také zmínit, že sázení se vzorcem Kelly je časově náročné a riskantní. Nejlepší je použít strategii Kelly v "osekané" podobě (například 1/4 vypočteného vkladu) do určitého předem určeného bodu. Tento bod může být buď časově nebo rozpočtově ohraničený. Měli byste vždy mít na paměti, že se strategií Kelly je vše založeno na vámi vypočítané hodnotě – osobně odhadovaných předpokladech. A tu i malé chyby nebo nesprávné výpočty mohou mít vážné důsledky.

nach oben