Je lepší vsadit na vysoké nebo nízké kurzy?

V tomto článku se zabýváme zásadní a často diskutovanou otázkou mezi sportovními tipéři: Je lepší vsadit na vysoké kurzy nebo nízké kurzy? V následujícím textu vám chceme představit výhody a nevýhody dvou protichůdných sázkových strategií. Upozornění: Tak jak to často bývá, pravda leží někde uprostřed. Sázky na nízké kurzy, jakož i strategie, které se zabývají vysokými kurzy, mají své vlastní jedinečné výhody.

Lesedauer: 4 min

Kdy hovoří sportovní tipéři o sázkách na vysoké kurzy?

Než se dostaneme hlouběji do výhod a nevýhod strategií sázení s vysokými kurzy a nízkými kurzy, musíme nejprve objasnit, kde je hranice mezi vysokým a nízkým kurzem. Kdy jde o sportovní sázky s vysokým kurzem, a kdy jde o nízký kurz? Už zde se názory liší. V rámci tohoto článku definujeme vysoké kurzy než ty, které jsou vyšší než 2.00. Je to způsobeno tím, že při kurzu 2.00 je pravděpodobnost výskytu výsledku menší než 50 %. V důsledku toho je nepravděpodobné, že dojde k výsledku, a proto ve sportovních sázkách máme vysoké kurzy. Koneckonců, kurzy nejsou nic jiného než pravděpodobnost konkrétního výsledku, a tedy i pravděpodobnost výhry (kurz = 100/pravděpodobnost v %). Proč to není přesně 50 % při kurzu 2.00, je třeba vysvětlit s počítáním se ziskem zahrnutým sázkovými kancelářemi! V průměru je to přibližně 7 %. To znamená, že sázková kancelář počítá s výplatní sazbou (kurzovou hladinou) ve výši 93 %, přičemž 7 % ze všech peněz vložených zákazníky představuje vlastní zisk sázkové kanceláře. To se odráží v kurzech a následně ve výpočtu pravděpodobnosti daného výsledku sázkovou kanceláří:

  • Pravdepodobnost výsledku = 100 / (kurz x 1.07)
  • = 100 / (2.00 x 1.07) = 46.72 %

Kdy hovoří sportovní tipéři o sázkách na nízké kurzy?

Logicky tedy lze dedukovat na základě výše uvedeného vysvětlení, že všechny kurzy pod 2.00 jsou označeny jako "nízké". Nicméně většina fanoušků sportovních sázek by nikdy neoznačila na kurzy 1.90 jako nízké. Ve skutečnosti jde jen o kurzy mezi 1.10 a 1.40, které se ve skutečnosti považují za nízké. Pravidlo je následující: Pravděpodobnost výhry by měla být alespoň 2:3 (= 67 %), aby se sázka mohla považovat za bezpečnou. Pokud opět zahrneme uvedené zisky ze strany sázkových kanceláří, horní hranice nízkých kurzů je 1.40.

  • Pravdepodobnost výsledku = 100 / (1.40 x 1.07) = 66.76 %

Jaké jsou výhody sázení na vysoké kurzy?

Je zřejmé, že vysoké sázky znamenají vysoké výhry. Při sportovních sázkách s vysokými kurzy může být sázka nebo rozpočet více než zdvojnásobena s jednou jednoduchou sázkou! Výhoda: Jednoduchá bezpečná sázka, která nespadá do riskantních a která zajistí, že se nemusíte uchýlit např. ke kombinovaným sázkám. Samozřejmě, vždy musíte mít na paměti: čím vyšší je kurz, tím nižší je šance na výhru. Pokud máme kurzy 4.00, předpokládaná pravděpodobnost je 25 %. Jinými slovy, ze statistického hlediska je sázka prohraná 3 ze 4-krát. A proto je důležité při sázení na vysoké kurzy nebýt příliš chamtivý. Malé sázky ve výši od 1 do 5 € budou více než dost. Výše částky při vyšších kurzech prostě nejsou potřeba. Ve srovnání se sázkami při nízkých kurzech je vaše sázka malá, čímž se automaticky sníží riziko. Což samozřejmě ale přináší otázku: Které strategie sázení jsou vhodné pro vysoké kurzy? Výjimečně populární strategie zahrnující velmi vysoké kurzy je takzvaná strategie na výsledek. V tomto případě stavíte malou částku na 5 "nejrealističtějších" výsledků – jinými slovy, ty, které se s největší pravděpodobností stanou. Obecně se budou pohybovat mezi 7.00 a 12.00. Stačí, pokud vyhraje jedna z vašich sázek. Vzhledem k vysokým kurzem bude ztráta ostatních sázek automaticky vykompenzována vítěznou sázkou! Za pokušení stojí i sázky s dvojitou šancí, tzv. double chance sázky na jasných outsiderů s kurzem více než 2.00. Pro sázky na vysoké kurzy je také nutné zmínit "draw no bet", tedy sázky bez remízy, a sázky na asijské handicapy, protože obsahují záchrannou brzdu (v případě remízy se výše vašeho vkladu vrátí na váš sázkový účet). Sázky na střelce jsou rovněž populární sázkovou strategií s vysokými kurzy: I na elitních útočníků nejsou kurzy nad 2.00 raritou.

Jaké jsou výhody sázení na nízké kurzy?

Pokud jde o nízké kurzy, sportovní tipéři obecně předpokládají, že sázky s nízkými kurzy jsou bezpečné, což může být trochu klamné. Výhoda sázení na nízké kurzy je jasná: Pravděpodobnost výhry sázky na základě výše uvedené definice je 2:3 nebo vyšší. Sázky na nízké kurzy byste měli brát v úvahu, pokud se chcete spoléhat na výhry, stejně pokud sledujte pomalejší, defenzivnější a dlouhodobější sázkovou strategii. Rychlé peníze zahrnující sportovní sázky na nízké kurzy se jednoduše nedějí. Přesto, s dobrou sázkovou strategií máte v dlouhodobém horizontu potenciál pro vysoké výhry. Pokud uděláte jednu sázku každý den s kurzem jen 1.10, s každou sázkou od 1 € do 10 €, po několika měsících – za předpokladu, že čas od času budete mít nějaké peníze stranou a budete mít trochu štěstí – akumulujete několik stovek eur. Absolutní sportovní sázkové profesionálové obvykle stávají na jednoduchých sázkách s nízkými kurzy a jsou vyzbrojeni velkou trpělivostí. Hlavní neočekávanou dávkou štěstí pro sázkové kanceláře: Většina sportovních sázek ve fotbale zůstává na 3-way bázi podle známého principu 1X2 - přičemž jde o sport, ve kterém je zaznamenáno poměrně málo branek. V důsledku toho je zaznamenáno několik překvapivých remíz nebo vítězství outsiderů, jako v jiných sportech, kde se získá více bodů nebo gólů. Patří sem například basketbal, volejbal či házená. Bylo statisticky prokázáno, že v druhém případě favorité častěji zůstávají na vrcholu jako ve fotbale. Samozřejmě, logickým důsledkem toho jsou nízké kurzy na favority v těchto sportech. K tenisu byste měli také přistupovat s opatrností: zranění jednoho hráče stačí na to, aby byla vaše sázka zničena. Dvě největší nebezpečí týkající se sportovních sázek s nízkými kurzy jsou jasné: základní chybou je vsadit příliš mnoho pod falešným předpokladem, že sázka je bezpečná. Druhou hlavní chybou je svázání sázek při nízkých kurzech na kombinovanou sázku. Klasickým příkladem by to bylo kombinování výher na favority: Pokud jste se rozhodli umístit 4 sázky s nízkým kurzem 1.25, 1.30, 1.35 a 1.40 ve formě kombinované sázky, váš celkový kurzy skutečně bude 3.07. To znamená, že vaše pravděpodobnost výhry bude skromných 32,57 %. Jinými slovy, 2 z 3-krát byste vaši sázku prohráli. Takže, pokud jde o sázky s nízkými kurzy s cílem dlouhodobých zisků, vaše motto by mělo být: Opatrnost na prvním místě!

Závěr: Sázení s vysokým nebo nízkým kurzem?

Ze zkušenosti můžeme říci, že většina amatérských hobby-tipérů má tendenci vsadit vysoké částky na to, co považují za bezpečné sázky (uváděné jako nízké kurzy) a příliš často se uchýlí ke kombinovaným sázkám. Obecně platí, že tyto sázky zahrnují sázky 1X2 na fotbal, které často mohou nevyjít. Lepší je vsadit malé částky od 1 do 2 € při vysokých kurzech, nebo pro jednu sportovní událost rozdělte svůj sázkový rozpočet na několik jednoduchých sázek. Přímá odpověď, zda sázky s vysokými kurzy nebo nízkými kurzy jsou lepší volbou, je nemožná. Zkušenost ukázala, že není překvapením, že kombinace obou strategií je nejvýhodnější. Mnohem důležitější, než úroveň sázkových kurzů je otázka, zda jsou kurzy úměrné pravděpodobnosti nebo zda v nich vidíte hodnotu (value) - bez ohledu na to, zda jsou 1.35 nebo 2.40. Nejdůležitější aspekt obou strategií: Při sportovních sázkách s vysokými kurzy byste měli vsadit nízké částky a umístit jednoduché sázky (vzhledem k vysokému riziku). Pokud se rozhodnete vsadit s nízkými kurzy, měli byste se soustředit také na jednoduché sázky – i když se nebudete zajímat o mimořádně velké výhry. Samozřejmě, kombinované sázky nejsou zakázány, i když by měly být určitě výjimkou.

nach oben