Strategie "value bets" (hodnotných sázek)

Za poslední roky v oblasti sportovních sázek způsobily senzaci dva výrazy: mluvíme o tzv. value bets (= hodnotné sázky) a sure bets (= arbitrážní sázky, resp. jisté sázky). V tomto článku bychom chtěli podrobně vysvětlit, co jsou to sázky na hodnotné kurzy, jak je vypočítáte a najdete, a jaká sázková strategie je nejlepší.

Lesedauer: 6 min

Co znamená pojem "value bet", a tedy hodnotná sázka?

Předtím než začneme podrobnějším popisem, chtěli bychom vysvětlit, co výraz value bets přesně znamená. "Bet" v angličtině znamená sázka a "value" hodnota. Jde tedy o hodnotnou sázku, sázku s hodnotou, sázku, která je cenná, která je velmi lukrativní, a proto stojí za to. Jinými slovy můžeme říci na value betting, že jde o sázení na kurzy s hodnotou, či sázení na hodnotné kurzy. "Value bet" je tedy sázka se speciální hodnotou.

Co jsou to value bets – hodnotné sázky?

Jak vzniká tato speciální hodnota? Jak se normální sázka stane hodnotnou sázkou? Mluvíme o hodnotě v souvislosti se sportovními sázkami, kdy sázková kancelář nesprávně vypočítá pravděpodobný výsledek události, a proto jsou kurzy příliš vysoké. Srovnání čísel – v tom je ten zvláštní trik – s vaší osobně vypočtenou pravděpodobností. Vaším cílem je najít nesprávné posouzení sázkových kanceláří porovnáním vámi vypočtené pravděpodobnosti je využít ve svůj vlastní prospěch! Jak to funguje, vysvětlíme níže v příslušných odstavcích. Podívejme se na následující: jak víme, sázkové kurzy jsou jen pravděpodobné výsledky. Čím nižší je kurz, tím vyšší je pravděpodobnost výskytu pravdivosti a naopak, tím vyšší je kurz, tím nižší je pravděpodobnost. Pokud sázková kancelář předpokládá například, že tým A opustí pole s pravděpodobností 50 %, kurz se vypočte jednoduchým způsobem:

 • Kurz = 100 / pravdepodobnost v % = 100 / 50 = 2.00
 • Kurz = 1 / pravdepodobnost v desítkové formě = 1 / 0,5 = 2.00

Samozřejmě, že sázkové kanceláře chtějí samy profitovat. Při předpokládaném rozmezí marži od 5 % do 10 % obvykle nabízejí kurz od 1.90 do 1.95. Chcete-li zjistit skutečně vyhodnocenou pravděpodobnost sázkové kanceláře, vynásobte uvedený kurz průměrnou hodnotou ziskového rozpětí (kurzové hladiny) - asi 1.07. Chcete-li správně a jednoduché vysvětlení výpočtu value bet (hodnotné sázky), ponecháme sportovní sázky tak a použijeme další příklad. Krupiér zve na hru kostky. Musíte odhadnout, které číslo mezi 1 a 6 padne. Pravděpodobnost výskytu každého čísla je samozřejmě 1:6, což by odpovídalo kurzu 6.00. Krupiér nabízí kurz 8.00 na číslo 5, ačkoli – což je proti vší logice a překvapilo vás to. Samozřejmě, můžeme to nazvat hodnotnou sázkou (value bet), protože pravděpodobnost je příliš nízká a kurz příliš vysoký. V dalším kroku se musíte rozhodnout, zda chcete riskovat tip, kvůli příliš vysokému kurzu nebo ne – skutečná pravděpodobnost na výhru je 16,67 % (v každém případě). Stejně to platí i pro fotbal a sportovní sázky obecně. Rozdíl je jen v příslušných faktorech, které určují kurzy, a ty jsou mnohem složitější než v našem jednoduchém příkladu.

Vzorec "value bets" (hodnotných sázek): Jak jsou value bets vypočítávány?

Po objasnění toho, jak se kurzy a pravděpodobnost vypočítávají (v předchozím odstavci), ponoříme se hlouběji do sázkových strategií value bets. Rádi bychom odpověděli na otázku, jak je hodnota zjištěná a vypočtená a proč je nezbytné pracovat s vaší "vlastní pravděpodobností" jako referenční hodnotou. Funguje to relativně jednoduše: odborníci se skutečně spoléhají na všeobecně akceptovaný vzorec value bets, který lze rychle vysvětlit:

 • Hodnota (value) = (kurz x pravdepodobnost v %) / 100
  alebo
 • Hodnota (value) = kurz x pravdepodobnost v desítkové formě

Základní princip říká: pokud dostanete hodnotu více než 1, je to sázka s hodnotou (value bet). Pokud je hodnota nižší než 1, jedná se však o špatnou sázku, kterou můžete vytvořit – ale nevidíme žádnou "hodnotu navíc". Použijeme konkrétní příklad pro lepší porozumění: na zápas FC Chelsea vs. FC Everton sázková kancelář stanoví kurz 1.60 na vítězství domácích – sázková kanceláře hodnotí pravděpodobnost číslem 62,5 % bez ohledu na vypočítanou marži. Po důkladné analýze se domníváme, že pravděpodobnost výhry je vyšší: odhadujeme pravděpodobnost vítězství domácích na 70 %. Podívejte se na odpovídající výpočet:

 • Hodnota = (1,60 x 70) / 100
  nebo
 • Hodnota = 1,60 x 0,70
  = 1,12

Hodnota je mnohem vyšší než magická 1. V tomto případě jde o value bet (= hodnotnou sázku). Jak by vypadal opačný případ? Jako příklad používáme kurz 1.35 jiné sázkové kanceláře:

 • Hodnota = 1,45 x 0,70 = 0,945

Podle tohoto výpočtu by tato sázka neměla žádnou hodnotu s touto sázkovou kanceláří, protože vypočtená hodnota je pod hranicí 1. Podle toho byste neměli vsadit. Úplný výčet však závisí na vaší konkrétní vypočtené pravděpodobnosti. Proto bychom chtěli vysvětlit v následujícím odstavci, jak se vypočítávají value bets a jak je můžete rozpoznat!

V předchozím odstavci jsme vysvětlili, jak se počítají hodnotné sázky (value bets). Nyní se obrátíme na klíčovou otázku: Jak je možno rozpoznat? Jak lze vypočítat osobní pravděpodobnost, kterou porovnáme s pravděpodobností sázkové kanceláře? Magické slovo je "informační výhoda". Nejlepší je stát se skutečným sázkovým odborníkem, který se zajímá o určitou ligu dle výběru – předpokládejme, že půjde o fotbal. Nemusí to být top nejvyšší liga. V této zmíněné lize si projdete nesčetné statistiky – čím více, tím lépe. Některé body, které zmíníme, jsou nezbytné. Začneme s určitým zápasem: podívejte se na posledních 15 až 25 zápasů obou týmů, tedy celkově kolem 50. Zdá se, že je to pro začátek hodně, ale vaše zaměření je na jednu ligu a nebudete muset analyzovat 50 zápasů s každou novou sázkou, protože většina zápasů už bude vámi analyzována. Rychle budete mít svou vlastní databázi a hluboké znalosti. Mějte na paměti: sázkové kanceláře fungují stejně strategicky – inteligentní programy jsou plné. Jaké základní poznatky je možné získat analýzou všech takových zápasů?

 • Základním principem je systém 1x2: Kolikrát příslušný tým vyhrál, prohrál a remizoval se svým soupeřem?
 • Statistiky vítězství doma nebo venku: Jak hraje tým doma a jak venku?
 • Jak došlo k výsledku? Bylo to zasloužené vítězství nebo se štěstím?
 • O jaký zápasový formát šlo? Ligový zápas, pohárový nebo mezinárodní zápas?

  Možná byste neměli využívat pohárové zápasy na výpočet vaší osobní pravděpodobnosti – soustřeďte se na vhodný formát.

Všechny body, které byste měli rozhodně zvážit s vaším výpočtem, bychom vám chtěli představit ve dvou krocích. Jde o jednu z mnoha možností, jak vypočítat vaši osobní pravděpodobnost! Například: Tým A hraje proti týmu B. Začněme průzkum: jak často v posledních 20 zápasech A vyhrál – a jak často B prohrál za stejných podmínek (počet zápasů) a naopak.

Krok 2:

 • Kurz Výhra A: počet výher A + počet proher B
  = 9 + 7 = 16
 • Kurz Výhra B: počet výher B + počet proher A
  = 6 + 4 = 10
 • Kurz Remízy: počet remíz A + počet remíz B
  = 7 + 7 = 14

Krok 2: výsledek osobních statistik přidáním výše uvedených číslic vydělený počtem všech zápasů (16 + 10 + 14 = 40). Tímto způsobem získáte vaši pravděpodobnost a vaše kurzy, které se používají ve vzorci value bet nebo jsou individuálně porovnány s kurzy sázkových kanceláří.

 • Kurz Výhra A = 16/40 = 40 % = 2.50
 • Kurz Výhra B = 10/40 = 25 % = 4.00
 • Kurz Remíza = 14/40 = 35 % = 2.85

Jak se dá vypočítat přiměřená sázka?

Rozeznáte hodnotu ve sportovní sázce a chcete vytvořit sázku: sofistikovaný, ale ne nezpochybnitelný vzorec, jak vypočítat ideální sázku pro value bet (z matematického hlediska), je vzorec Kelly. Jak to funguje a jaké jsou výhody a nevýhody této strategie, vysvětlíme podrobně v našem článku Sázení se vzorcem Kelly.

Jaká jsou rizika s value bets?

V tomto bodě bychom vás chtěli informovat o třech hlavních rizicích týkajících se value bet. 1) Hlavním nebezpečím strategie value bet je, samozřejmě, že vypočítáte svou "osobní pravděpodobnost" a kurzy nesprávné, a všechny vaše další úvahy se spoléhají na tento výpočet. Je důležité, abyste nespoléhali jen na váš pocit – jediným základem hodnocení této strategie sázení jsou vaše údaje a čísla. Musíte být opatrní s hodnotami – výpočty třetí strany, které jsou prezentovány na relevantních stránkách. 2) Zadruhé chtěli bychom připomenout změny a úpravy kurzů různých sázkových kanceláří. Pokud objevíte hodnotnou sázku, měli byste okamžitě jednat! Mnoho sázkových kanceláří poměrně rychle zaznamená vlastní chyby – zejména ty s velkými rozdíly – a okamžitě reaguje. Měli byste umístit sázku před tím, než sázková kancelář upraví kurzy směrem dolů. Tato strategie vyžaduje nejen informační výhodu, ale i rychlou akci. 3) Třetí nebezpečí se týká zejména vysokých kurzů. Zejména v případě sázek na outsidery můžete rychle zaznamenat takovou hodnotu. Pokud sázková kancelář nabízí velmi lukrativní kurzy například 12.50, i když váš výpočet vyústil do kurzu 9.10 (pravděpodobnost 11 %), dosáhne hodnotu 1.375 (vysoko nad doporučenou úrovní 1) - ale: pravděpodobnost, že vyhrajete tuto sázku je stále velmi nízká a šance na úspěch je zpochybnitelná. Vytvoření value bet, ale s jen malou šancí na výhru nemá smysl. Value bets musí být vždy samozřejmě vytvořeny jako jednoduché sázky.

Závěr: Stojí strategie value bets za to?

Pro mnohé odborníky na sázení jsou value bets téměř jediným způsobem, jak si zajistit zisk ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Měli byste mít na vědomí, že jde o dlouhodobou strategii, která vám pomůže dosáhnout rozumný, ale nepřetržitý zisk. V krátkém čase nevyděláte hodně peněz – jsou potřeba extrémně odchylky a chyby sázkových kanceláří – takže musíte být trpěliví. Čím vyšší je vaše vypočtená hodnota, tím může být vyšší vaše sázka – v konečném důsledku byste měli maximálně vytěžit nalezenou hodnotu. Pokud se vám podaří důvěřovat vašim shromážděným a vypočítaným údajům a číslům (ty by měly být samozřejmě přesvědčivé) a nedovolíte, aby váš pocit ovlivnil vaše rozhodnutí, strategie s value bet je pro vás tím pravým! Vezměte v úvahu okolnosti, jako jsou např. vítězství doma nebo venku či otázku – jde o zápas ligy nebo pohárovky. Vždy berte v úvahu rizika této strategie sázení: nesprávné výpočty z vaší strany a sázky na velmi vysoké kurzy – i když mají hodnotu - jsou největšími riziky.

nach oben