Systémové sázky

Všichni tipéři sportovních sázek to pravděpodobně zažili alespoň jednou: nesprávný tip nebo hloupý přešlap zničí celý tiket – celá sázka je v "háji". Mnoho tipérů se po negativní zkušenosti snaží vyhnout tomuto typu sázek. Proto sázkové kanceláře "vykouzlili" něco speciálního a začali se systémovými sázkami. Velkou výhodou této alternativy je, že ne všechny tipy na sázení musí být správné, abyste dosáhli zisk. Pokud je tip nesprávný, není to až tak špatné u tohoto typu sázky. Jak tyto sázky fungují a proč byste je měli zvážit se dočtete v naší Škole sázení na SAZENIFORMAT-u.

Lesedauer: 5 min

Jako systémové sázky fungují?

Systémová sázka je jen dalším vývojovým stupněm kombinované sázky. Při tomto typu sázky vytvoříte nejen jednu sázku, ale celou škálu kombinovaných sázek. Proto se jednotlivé kombinované sázky nazývají sázkovými sériemi na sázkovém tiketu. Rozdíl mezi systémovou sázkou a kombinovanou sázkou je v tom, že systémovou sázku můžete vyhrát i tehdy, když nejsou všechny vaše tipy správné. Jak vsadit tímto způsobem? Princip systémové sázky funguje velmi podobně jako známý loterní systém – s výjimkou toho, že zde si můžete zvolit vlastní základní podmínky! Před vytvořením systémové sázky musíte mít na mysli následující: na kolik událostí chcete vsadit? Kolik tipů musí být správných, abyste dosáhli zisk? V závislosti na vašich odpovědí na tyto otázky je výsledkem množství různých sázkových systémů, jak vidíte v tabulce: "2 ze 3" (též 2/3), "2 ze 4", "3 z 5" nebo "4 ze 6". Bez ohledu na to, jaký typ sázky si vyberete, všechny možné kombinace jsou vytvořeny z jednotlivých tipů a jsou uvedeny jako sázkové série na vašem sázkovém tiketu. Chcete-li vytvořit systémovou sázku, musíte vsadit minimálně na tři sportovní akce. Horní hranice většiny sázkových kanceláří je 8, příp. 9 tipů. Pro snazší pochopení bychom chtěli vysvětlit nejjednodušší verzi systémové sázky – systémovou sázku "2 ze 3 (2/3)". V první řadě musíte vybrat tři různé sportovní události, na které chcete vsadit. Například vyberete tři fotbalové zápasy Ligy mistrů:

V tabulce se uvádí, kolik sázek tvoří jednotlivé systémové sázky
 • Tip A Real Madrid vs Tottenham Hotspur: Tip 1 (kurz 1.40)
 • Tip B Manchester United vs. SSC Neapol: Tip 1 (kurz 1.60)
 • Tip C Bayern Mníchov vs. AS Rím: Tip 1 (kurz 1.70)

Příklad systémové sázky 2/3

Z těchto tří sázkových tipů systém vytvoří všechny možné dvojkombinace sázek - na sázkovém tiketu se celkově objeví tři série sázek:

 • Kombinace 1 AB Tip A (vítězství Real Madrid) x Tip B (vítězství Manchester United)
 • Kombinace 2 AC Tip A (vítězství Real Madrid) x Tip C (vítězství Bayern Mníchov)
 • Kombinace 3 BC Tip B (vítězství Manchester United) x Tip C (vítězství Bayern Mníchov)

Abyste dosáhli zisk, jedna ze tří kombinovaných sázek musí vyhrát – to znamená, že dva ze tří sázkových tipů musí být správně. Všechny ostatní sázkové systémy fungují podle tohoto vzoru, jako například systémová sázka "3 z 5". Celkově lze vytvořit všechny 3 možné kombinace z pěti sportovních akcí: ABC, ABD, ABE, ACD, ACE, ADE, BCD, BCE, BDE a CDE. V důsledku toho je tu deset kombinací, z nichž tři musí být správně, abyste mohli vyhrát. Kromě toho musíte brát v úvahu následující: pro každou sérii sázek musíte vložit sázku stejné částky. Pokud chcete vsadit deset EUR na každou sázkovou sérii, v systému "3 z 5" sčítá se vám to na celkovou sázka 100 EUR. Takže buďte opatrní – při tomto typu sázky vám může velmi rychle vzniknout vysoká sázka. Podrobnější rozpis výherních modalit a šancí naleznete v další kapitole.

Jak vypočítat zisk ze systémových sázek?

Výpočet zisku funguje stejně jako při kombinovaných sázkách: částka, která je umístěna pro příslušnou sázkovou sérii je kombinovaná s celkovým kurzem. Maximální zisk je výsledkem součtu zisku jednotlivých sázkových sérií. To se může rychle změnit na matoucí a složitý plán. Náš tip: před umístěním systémové sázky se vyplatí použít "kalkulačku systémových sázek", abyste si přepočítali možnou výherní částku, jak tak věděli odhadnout vaše šance na výhru. Nejdůležitější jsou zejména otázky: "Jaký je můj maximální možný zisk?" Nebo "Jak vysoký bude můj zisk nebo spíše moje ztráta, pokud existují jeden, dva nebo dokonce tři nesprávné sázky v závislosti na zvoleném typu sázky?". Platí obecné pravidlo: první číslo systémové sázky ukazuje, kolik událostí musí být správně tipnutých, abyste dosáhli zisk. Zisk se v tomto případě nesmí vyrovnat Netto zisku. To znamená, že můžete vyhrát, ale celkově jste i tak v minusu. Pro vytvoření jasnějšího obrazu, vám ukážeme výpočet zisku pro systémovou sázku "3 ze 4" a "2 ze 4" systémových sázek. Vysvětlíme vám, jak fungují příslušné systémy. Oba sázky jsou považovány za slibné pro fanoušky sázek. Hypoteticky chcete vsadit na tyto fotbalové zápasy:

 • Tip A Real Madrid vs Tottenham Hotspur: Tip 1 (kurz 1.40)
 • Tip B Manchester United vs. SSC Neapol: Tip 1 (kurz 1.60)
 • Tip C Bayern Mníchov vs. AS Rím: Tip 1 (kurz 1.70)
 • Tip D Feyenoord Rotterdam vs. FC Shaktar Doneck: Tip 2 (kurz 2.10)

Příklad systémové sázky 3/4

Se systémem "3 ze 4" (3/4) se vytvoří automaticky všechny čtyři možné trojkombinace sázek. Maximální zisk se sázkou 10 EUR na sérii sázek, celkově 40 EUR, se dá vypočítat takhle:

 • ABC sázka 10 EUR x 1.40 x 1.60 x 1.70 = 38,08 EUR
 • ABD sázka 10 EUR x 1.40 x 1.60 x 2.10 = 47,04 EUR
 • ACD sázka 10 EUR x 1,40 x 1,70 x 2,10 = 49,98 EUR
 • BCD sázka 10 EUR x 1,60 x 1,70 x 2,10 = 57,12 EUR

 • Celková sázka
  40 EUR
 • Zisk 192,22 EUR I čistý zisk 152,22 EUR

Zisk je 192,22 EUR (= čistý zisk 152,22 EUR). Takže máte čistý zisk 152,22 EUR. Skutečnost, že každá sekvence sázek musí být nastavena samostatně, se může stát při tomto typu sázení, jak jsme již zmínili, drahým špásem. Například, pokud chcete vsadit pouze 10 EUR, v takovém případě byste museli vsadit 2,50 EUR na každou sázkovou sérii. Nyní přejděme o krok dál a předpokládejme, že Bayern Mnichov proti Římu odehraje jen remízu – to znamená, že Tip C je nesprávný. Pokud se všechny hry spojí, výpočet zisku vypadá takhle:

 • Sázka ABC (10 EUR) prohra
 • Sázka ABD 10 EUR x 1,40 x 1,70 x 2,10 = 47,04 EUR
 • Sázka ACD (10 EUR) prohra
 • Sázka BCD (10 EUR) prohra

 • Celková sázka
  40 EUR
 • Zisk 47,04 EUR I čistý zisk 7,04 EUR

V tomto případě můžete očekávat zisk 47,04 EUR (= čistý zisk 7,04 EUR). Nyní máte možnost jasně vidět, v čem spočívá výhoda systémové sázky: i když byl jeden ze čtyř sázkových tipů nesprávný a celkem tři ze čtyř sázkových sérií byly prohrané, stále můžete tímto systémem dosáhnout malý zisk. Ale nemusí to být vždy stejný případ: při sázkovém systému 3/4 musí být celkový kurz úspěšné série více než 4.00, abyste skončil se ziskem – pokud není jeden výsledek správný. Opět platí, že kalkulačka systémových sázek je opravdu cenným nástrojem pro odhad vašich šancí na výhru.

Příklad systémové sázky 2/4

Pojďme o krok dál a podívejme se na porovnaní systému "2 ze 4" (2/4) - Podíváme se na to, co se stane, pokud je Tip C nesprávný:

 • AB 10 EUR x 1.40 x 1.60 = 22,40 EUR
 • AC prohra
 • AD 10 EUR x 1.40 x 2.10 = 29,40 EUR
 • BC prohra
 • BD 10 EUR x 1.60 x 2.10 = 33,60 EUR
 • CD prohra

 • Celková sázka
  60 EUR
 • Zisk 85.40 EUR I čistý zisk 25.40 EUR

Celkově lze očekávat zisk ve výši 85,40 EUR. Minus sázka ve výši 60 EUR znamená čistý zisk stále 25,40 EUR. Co se stane při tomto systému, pokud vám dva tipy nevyjdou (B a C)?

 • AB prohra
 • AC prohra
 • AD 10 EUR x 1.40 x 2.10 = 29,40 EUR
 • BC prohra
 • BD prohra
 • CD prohra

 • Celková sázka
  60 EUR
 • Zisk 29,40 EUR I celková ztráta 30,06 EUR

V takovém případě byste dosáhli zisk ve výši 29,40 EUR – celkem by to znamenalo prohru ve výši 30,60 EUR. Musíte být opatrný! I když systém slibuje zisk 2 ze 4 - co je správné – celkový výsledek je minusový. Ale na druhé straně plusem je, že celková sázka není ztracena, jak by to bylo při kombinované sázky. I když dva ze čtyř sázkových tipů byly špatné, s touto systémovou sázkou ztrácíte jen polovinu. Nyní srovnáváme maximální zisk dvou systémů, 2/4 a 3/4, abychom získali lepší přehled o šancích na výhru s tímto typem sázky. Se stejnou sázkou na sázkovou sérii můžete počítat s celkovým ziskem 172,10 EUR (čistý zisk 112,20 EUR) s 2/4 systémem, zatímco v systému 3/4 se dá očekávat značný zisk 152,22 EUR. Znamená to, že dokonce i s o 20 € menší sázkou je možný vyšší zisk. To jasně ukazuje, že delší kombinace sériových sázek (například dva vs. tři) přinášejí vyšší zisk, ale představují vyšší riziko kvůli násobícímu faktoru kurzů.

Jaké jsou výhody a nevýhody systémových sázek?

Výhoda ve srovnání s individuální sázkou je na jedné straně – podobná kombinované sázce – v důsledku vyšších celkových kurzů a tím i vyššího možného zisku, který lze získat. Zadruhé, systémová sázka poskytuje vyšší bezpečnostní faktor ve srovnání s kombinovanými sázkami. Zatímco při kombinované sázce je celá sázka prohraná s jedním chybným výsledkům, v systémové sázce si můžete dovolit jednu nebo dvě chyby. I když je tip špatný, část sázky zůstává ve hře. Z tohoto důvodu je systémová sázka velmi bezpečná, a to nejen ve srovnání s kombinovanou sázkou, která je velmi riskantní, ale i ve srovnání s individuální sázkou. Dokonce i profesionální sportovní tipéři, kteří ve skutečnosti sázejí jen na individuální sázky, chtějí použít systémovou sázku jako systém ochrany. Kombinace snižování rizika a zvýšené značné šance na výhru lze považovat za hlavní důvod rostoucí popularity systémové sázky. Menší zisk ve srovnání s kombinovanou sázkou však lze považovat za nevýhodu. To je logický důsledek nižšího rizika. Specifický příklad, který porovnává maximální zisk dvou sázkových systémů a ukazuje rozpětí zisku, naleznete na našich stránkách "Systémové sázkové strategie". Kromě toho nelze hovořit o nevýhodách – spíše možné nebezpečí by mělo být zváženo. Vzhledem k tomu, že si můžete dovolit dělat chyby s tímto typem sázek, mnoho sportovních sázkařů je v pokušení vzít na sebe zbytečná rizika a sázejí příliš vysoké částky. Sázka je umístěna pro každou sérii sázek! Částečně je systémová sázka nepopulární, protože je těžší vypočítat možný zisk a sázkový tiket je matoucí zejména při větších systémových sázkách. Systémové sázkové kalkulačky mohou být velmi užitečné v obou případech – zůstat nad věcí, a přitom se pobavit. Plně chápeme, když jste na začátku trochu zahlcen, zmatený nebo se vám na první pohled nelíbí systémové sázky. Ale nevzdávejte se – zkuste to! Umístění sázek je velmi jednoduché. Ne bez důvodu je systémová sázka obzvláště oblíbená u profesionálních tipérů, kteří využívají výše uvedené výhody.

nach oben