Sázka na vítězství

Sázka na vítězství je jednou z nejstarších a zároveň nejjednodušších sázkových forem v sportovním sázení. V tomto klasickém sázkovém type – jak naznačuje samotný název – jde o sázky na vítěze příslušné sportovní události. Název původně pochází z koňských dostihů. Až dodnes se tento pojem váže nejčastěji s dostihy, zatímco v jiných sportech a událostech jsou zažité jiné pojmy.

Lesedauer: 2 min

Co je to sázka na vítězství?

Když vytvoříte sázku na vítězství, vsadíte na vítěze určité sportovní události, nezávisle na tom, kolik možných výsledků je možných nebo kolik týmů či sportovců na turnaji participuje. Sázka na vítězství může být vždy vytvořena, když je jasný vítěz, ať už tým, nebo jeden hráč – bez ohledu na to, o jakou soutěž či závody se jedná. Jednoduchý příklad: chcete vsadit na vítěze závodů Formule 1 Grand Prix v Monaku na Sebastiana Vettela. Pro tuto událost sázková kancelář stanoví kurz ve výši 6.50. Takže zisk lze vypočítat velmi snadno: sázka je vynásobená kurzem. Pokud vsadíte 10 €, v případě výhry dostanete 65 €, což je čistý zisk 55 €. Obecně lze říci, že sázky na vítězství jsou velmi lukrativní sázkovou formou. No vysoký faktor nejistoty by neměl být zanedbaný.

Kde se používají sázky na vítězství?

Sázky na vítězství mohou být vždy použity, když sportovní událost (turnaj/závody) umožňují výslovného vítěze. Samozřejmě, to je možné ve velmi mnoha případech – ať už vítěz závodů Formule 1, turnaji v šipkách či Tour de France. Výraz "sázka na vítězství" stále není takový běžný v oblasti sportovních sázek – lze říci, že termín je více uchycen v moto sportu. Ve fotbale obvykle nemluvíte o sázce na vítězství, i když často jste vsadili na vítěze fotbalového zápasu. V tomto kontextu spíše mluvíte o výsledku nebo tendenci mluvit o "sázce na výhru" nebo "sázce na remízu" podle známého modelu 1X2 (3-way sázek). Zásady sázky a výpočet zisku však fungují v tomto případě stejně. Kromě toho se sázky na vítězství používají i při dlouhodobých sázkách. Například s různými sázkovými kancelářemi můžete vsadit na vítěze Ligy mistrů nebo německé Bundesligy dříve, než začne sezóna. Vysoké riziko se odměňuje vysokými sázkovými kurzy. Pokud umístíte sázku na vítěze Mistrovství světa před turnajem, můžete očekávat sázkové kurzy okolo 20.00 nebo dokonce i vyšší pro týmy z širší skupiny favoritů, jako je např. Německo či Anglie.

"Opak" sázky na vítězství – sázka na umístění

Tento pojem pochází také z dostihů. Tradičně vsadíte na to, že některý kůň skončí na předním místě v první trojce, příp. čtyřce. V jiných sportech se sázky na umístění nestávají tak běžnými. Také v oblasti motoristických sportů jsou sázky na vítěze nebo sázky "head-to-head" běžnější a sázky na umístění nacházíte těžko. Základ této sázkové formy může být do určité míry přetransformovaný na jiné sportovní akce. Např. Liga mistrů, nebo velké akce jako Mistrovství Evropy, či Mistrovství světa – umožňují následující sázky: Které týmy postoupí do semifinále nebo finále? Nebo: Jak daleko se dostane určitý tým v turnaji? Bude tým eliminován už ve skupině, v šestnáctce, v čtvrtfinále nebo v semifinále, nebo se dokonce dostane až do finále? Specifické sázky, které lze označit "sázky na umístění" v širším smyslu – např. tipovat prvních pět týmů konečného pořadí německé Bundesligy nebo "skončí Bayer Leverkusen v první šestce?"

nach oben