Over/under (nad/pod) sázky

Název nad/pod sázky naznačuje, že se budete snažit správně tipnout, zda určité číslo bude překonáno nebo ne. Nad/pod sázky můžete najít pro různé sporty, ale zejména pro fotbal. Kromě sázek na výsledek, handicapových sázek a různých sázek na góly či střelců, je tato forma sázek dalším pilířem v oblasti fotbalových sázek. Klasická over/under sázka je ta, která se týká počtu branek. V následujícím textu vám podrobně vysvětlíme tento typ sázení, a přiblížíme vám, co potřebujete o něm vědět. Uvedeme pár tipů, které vás posunou o krok blíže k úspěšnému sázení!

Lesedauer: 6 min

Co je nad/pod sázka?

Při sázkách nad/pod sázíte na to, zda určité číslo bude překonáno nebo ne. V této souvislosti je možné zvážit několik faktorů. Nad/pod sázka na celkový počet gólů ve fotbale je jistě nejznámější formou této sázky. Obvykle příslušná sázková kancelář poskytuje pár čísel na zápas a sázkař si může vybrat, které číslo bude nakonec překonáno nebo ne. Jak můžete vidět, máte vždy 50 % šanci na výhru. Nabízíme vám na vysvětlení jednoduchý příklad: Vezměme si zápas Ligy Mistrů SSC Napoli vs. Manchester City. V tomto případě hovoří čísla za počet gólů v zápase:

 • Více než 0,5 (Kurz 1.02) | Méně než 0,5 (Kurz 10.50)
 • Více než 1,5 (Kurz 1.15) | Méně než 1,5 (Kurz 5.00)
 • Více než 2,5 (Kurz 1.45) | Méně než 2,5 (Kurz 2.60)
 • Více než 3,5 (Kurz 2.05) | Méně než 3,5 (Kurz 1.70)
 • Více než 4,5 (Kurz 3.30) | Méně než 4,5 (Kurz 1.30)

Sázkové kanceláře vybírají desetinná čísla, protože je to jediný způsob, jak zaručit jednoznačný výsledek. V našem příkladu se zabýváme dvěma týmy, které mají velmi silný útok. Proto počítáte s několika brankami, ale očekáváte, že Man City bude zpočátku hrát více obranně, protože hrají venku – a Napoli se také pokusí být stabilní v obraně. Jste si také jistí, že alespoň dva góly padnou a že můžete počítat s maximálně třemi góly. Proto si vyberete sázku nad/pod na méně než 3,5 gólů s dobrý kurzem 1.70. Pokud v tomto zápase opravdu padnou tři nebo méně branek, vaše sázka vyhraje. Při vkladu 10 € byste v tomto případě dostali 17 €. V případě více než 3 gólů sázka prohrává. Existuje i více verzí sázek nad/pod, které se vztahují na počet gólů. Máte několik možností, ze kterých si můžete vybrat. Jelikož fungují na základě stejného principu jako výše uvedený příklad, nejsou zvláště specifikovány. Zde by byly další možnosti:

 • Počet gólů 1. poločas
 • Počet gólů 2. poločas
 • Počet gólů 1. poločas Tým 1 | Tým 2
 • Počet gólů 2. poločas Tým 1 | Tým 2

Samozřejmě, nad/pod sázky nacházíme i v jiných sportech. Mezi tyto sporty patří americký fotbal, basketbal či tenis. Fungují podle výše uvedeného příkladu s výjimkou toho, že se nestávkuje na počet gólů, ale např. v americkém fotbalu, či v basketbalu na celkový počet bodů příp. v tenise na počet her (gemů). Uvádíme další příklad tenisového zápasu Roger Federer versus Alexander Zverev. Je důležité vědět, kolik setů je třeba vyhrát v tomto souboji. V tomto případě se hraje na dva vyhrané sety.

 • Celkový počet her (gemů) v 1. setu
  Více než 8,5 | Kurz 1.20
  Méně než 8,5 | Kurz 6.70
 • Celkový počet her (gemů) v zápase
  Více než 25,5 | Kurz 2.10
  Méně než 25,5 | Kurz 1.60

Jaké jsou strategie nad/pod sázek?

Nejprve jedna věc: sázky nad/pod jsou stejně oblíbené jak pro začátečníky, tak i pro profesionální sportovní sázkaře. Vzhledem k tomu, že jde o 2-way sázky, riziko je nízké, zatímco kurzy jsou současně docela slušné. Teoreticky je šance na úspěch 50:50. Stále byste však neměli dělat sázky jen tak z břicha – výherní šance (50:50) by neměly být zaměňovány s pravděpodobností správného výsledku! Nejprve byste si měli shromáždit nejdůležitější informace. Jaká je aktuální forma příslušných týmů? Jak dopadly poslední vzájemné duely? Jaký brankový průměr mají oba týmy? Pohled na žebříčky může být vždy užitečný. Jak vypadá sestava – jsou tam zranění nebo suspendováni hráči? Dokážete zaznamenat rozdíly ve hře mezi zápasy odehranými doma a venku? Týmy se často snaží získat body za góly venku. Tyto faktory a úvahy byste měli zvážit před tím, než začnete sázet. Jelikož existují různé druhy sázek nad/pod, měli byste sledovat různé strategické úvahy a taktiky. Ty vám odprezentujeme v následujících řádcích. Nejprve se držme klasické nad/pod sázky: Sázka na počet gólů.

Počet gólů: zvažte průměrná čísla

Podívejme se na statistiky: V posledních dvou sezónách bylo v německé Bundeslize zaznamenaných 2,83 - 2,87 gólů na zápas. Podobně to vypadá v anglické Premier League, kde v roce 2016/2017 bylo na jeden zápas zaznamenaných 2,80 branek. Máme tedy první orientační bod týkající se sázek nad/pod. To neznamená, že vaše výherní šance jsou automaticky vyšší, pokud se rozhodnete pro sázky na "více než 2,5 gólů". Ve větší části fotbalových zápasů jsou zaznamenány 2 nebo 3 góly. Ale: V téměř 50 % všech fotbalových zápasů je zaznamenáno méně než 2,5 gólů! Průměrná čísla se většinou navyšují o některé zápasy s velkým počtem branek! Proto by měly být statistiky vždy pouze orientační.

Klasické a asijské sázky nad/pod (over/under) v sázkové kanceláři 1xbet pro zápas Bundesligy Borussia Mönchengladbach vs. Bayern München

Nad/pod dlouhodobé sázky

Samozřejmě, jsou zde i sázky nad/pod v oblasti dlouhodobých sázek. Mnohé sázkové kanceláře nabízejí sázky na celkový počet bodů nebo gólů určitých týmů před zahájením ligové sezóny nebo zahájením soutěže jako jsou Mistrovství světa či kvalifikace EURO. Nad/pod dlouhodobé sázky mohou vypadat následovně:

 • Získá Eintracht Frankfurt v sezóně 2017/18 více či méně než 45,5 bodů?
 • Vstřelí Německo více nebo méně než 25,5 gólů v kvalifikačních zápasech na MS?

Takové sázkové tipy přirozeně potřebují určitou předvídavost – je důležité shromáždit si informace o přestupech či rozlosování předem. Správná intuice a dávka štěstí hrají důležitou roli, což znamená, že vždy musíte počítat s faktorem nejistoty při dlouhodobých sázkách. Ten by nikdy neměl být podceňován. Kromě toho musíte mít trochu trpělivosti, protože s takovými sázkami nemůžete vydělat peníze rychle. Na druhé straně kurzy jsou často docela dobré.

Další fotbalové nad/pod sázky

Kromě počtu gólů můžete teoreticky vytvořit sázky na každý spočitatelný parametr. Mezi ně patří počet žlutých nebo červených karet, rohy, střelci nebo góly určitých hráčů. Nabídka se liší od události, jakož i od sázkové kanceláře. Stejně jako u klasické nad/pod sázky je vždy výhodou shromáždit si důležité informace a aktuální zprávy předem. Zatímco tipy na počet rohů – nezávisle na sázkových statistikách – obvykle připomínají čistě jen tipování, relevantnější informace můžete získat o celkovém počtu karet. Zvláště derby jsou často náchylné k záplavě karet. Rozhodčí hraje důležitou roli i v tomto případě. Existují rozhodčí, kteří rádi ukazují karty a takoví, které kartu ukáží jen velmi zřídka. Vaše sázkové kanceláře o tom také, samozřejmě, vědí a budou na základě toho reagovat. Přesto můžete být krok před některými sázkovými kancelářemi.

Asijské nad/pod sázky

Tato sofistikovaná verze kombinuje dvě formy: nad/pod sázky a asijský handicap. Základní princip asijského handicapu lze vysvětlit rychle: Máte možnost cashback-u – to znamená, že můžete vyhrát své sázky zpět a skončíte s nulou. Při sázkách nad/pod tato možnost vypadá následovně: Zatímco "normální" verze obsahuje vždy desetinní čísla, sázky pro asijské handicapy mohou být také např. nad/pod 3,0 góly. Následující příklad: Vytvoříte sázkový tip nad 3,0 góly na zápas Manchester United versus Arsenal London. Pokud jsou v tomto zápase vstřelené méně než 3 góly, sázka prohrává – když oba týmy vstřelí celkem více než tři góly, sázka vyhrává. Zatím je vše dobré. Kromě toho existuje následující scénář: S přesně třemi vstřelenýma brankami získáte zpět své vsazené peníze. Takže už při skóre 1:2, či 3:0 můžete být klidný. S možností cashback-u však sázkové kurzy bývají obvykle o něco nižší ve srovnání s běžnými sázkami nad/pod.

Nad/pod live sázky

Nadávky nad/pod jsou zvláště oblíbené v souvislosti s live sázením. Trh s live živými sázkami se v posledních letech dramaticky zvětšuje – takže není žádným překvapením, že nabídka sázek (góly, karty, rohy atd.) A kvalita sázkových kurzů v oblasti sázek nad/pod narůstá. Se sázkami živě se vyplatí vyhledat tuto sázkovou formu, protože kurzy jsou velmi lukrativní. S dobrým nosem na sázky můžete dosáhnout dobrý zisk.

Jaké jsou výhody a nevýhody sázek nad/pod?

Výhodou pro všechny taktické lišky: Nad/pod sázky jsou velmi všestranné. Na jedné straně existuje mnoho verzí, jako jsou sázky na počet gólů (různé varianty), jako jsou góly, karty, střelci, rohy nebo trestné střílení. Na druhé straně lze kombinovat nad/pod sázky s ostatními sázkovými typy a používat je v různých formách, ať už jde o dlouhodobé sázky, asijské handicapy či live sázky. Obvykle jsou to 2-way sázky, a proto jsou vaše výherní šance odpovídající výši 50 %. Pokud investujete nějaký čas, určitě si najdete lukrativní sázky. Jednou výhodou tohoto sázkového typu je jednoznačně fakt, že nemusíte tipnout přesně výsledek určitého zápasu na to, abyste sázku vyhráli. Dobrý nos pro průběh zápasu je často dostačující. Často stačí, abychom měli správnou tendenci, směr – například, zda padá hodně nebo málo branek. Nabídka sázek v této oblasti je stejně dostačující – a neustále roste. Nevýhoda: Sázkové kurzy na tento typ výsledků jsou často velmi nízké a rizikový faktor je stále dost vysoký, nezávisle na tom, kolik informací jste získali předem. Nikdy se nemůžete 100 % spoléhat na průměrná čísla a statistiky. Mohou předpovídat trend, ale nejsou významné pro jednotlivé případy. Teorie je často v praxi obrácená vzhůru nohama.

Mohou být sázky nad/pod kombinované?

Samozřejmě, je možné umístit pár sportovních sázek z pole nad/pod sázek jako kombinovanou sázku. Co není možné, je kombinovat oba výsledky jedné události navzájem, protože sázkové kanceláře to logicky neumožňují. Pokud chcete vsadit na oba výsledky, má to smysl pouze pokud najdete sázkové kurzy vyšší než 2.00 pro stejnou sázkovou událost u dvou různých sázkových kancelářích. V takovém případě, profit, i když je malý, je jistotou!

nach oben