Handicapové sázky

V tomto článku vám chceme ukázat, jaké handicapové sázky existují, jak fungují a jak je můžete úspěšně využít! Uvádíme i přesné příklady a strategické úvahy. Tento typ sázek je obzvláště oblíbený při sázkách na fotbal.

Lesedauer: 3 min

Co je handicapová sázka?

V oblasti sportu je handicap takovýto: určitý bod nebo gól pro slabší strany jako kompenzace vůči silnějšímu účastníkovi. Co to znamená v souvislosti s fotbalovými sázkami? Sázíte na výsledek zápasu, přičemž jeden ze dvou týmů dostane bonus ve formě gólu. Takže tento tým začíná s fiktivním vedením před tím, než začne zápas. Může to být jeden gól nebo pár gólů. Jinými slovy, jeden tým dostane určitý počet gólů přidaných ke konečnému výsledku. Výsledek handicapové sázky je proto abstraktním pojmem. Pro lepší porozumění uvádíme příklad handicapové sázky 0:1:

 • Skutečný výsledek 2:0 | Handicapový výsledek 2:1
  v konečném důsledku se nic nezmění
 • Skutečný výsledek 1:0 | Handicapový výsledek 1:1
  z vítězství domácích bude remíza
 • Skutečný výsledek 0:0 | Handicapový výsledek 0:1
  z remízy bude vítězství hostů

V handicapové sázce nezáleží na tom, zda přidáte gól nebo góly outsiderovi nebo zda ho/jejich odečtete favoritovi - výsledek, resp. myšlenka způsobu sázení zůstávají stejné. To znamená, že nezáleží na tom, zda se konečný výsledek 2:1 stává 1:1 nebo 2:2 - výsledek handicapu je remíza v obou případech.

Co přitahuje tipaře na handicapových sázkách?

Handicapové sázky byly vynalezeny z jednoduchého důvodu: sázkové kurzy jsou obvykle na výhru favorita dost nízké, zejména v zápasech, ve kterých je tým jasným favoritem a druhý outsiderem. Pohárový zápas týmu Bundesligy proti týmu nižší ligy nebo zápasy jako Německo proti Lucembursku – bychom mohli označit za příklady jasných favoritů. Takové zápasy nejsou atraktivní jak pro sázkové kanceláře, tak ani pro sázkaře. S handicapový sázkami to můžete vyřešit jednoduchým trikem: Jelikož outsider získává významnou výhodu formou vedení, šance na vítězství favorita se záměrně uměle snižují a kurzy se zvyšují. Takto se konzervativní kurzy stávají atraktivníma. Na druhé straně, kurzy na outsidera se sníží. Podívejme se na příklad s pomocí pohárového zápasu 1. FC Magdeburg versus Borussia Dortmund – Magdeburg dostane 1:0 nebo 2:0 vedení s uvedenou handicapový sázkou.

 • Sázka na výhru
  1 Kurz 10.50 | X Kurz 5.80 | 2 Kurz 1.20
 • Handicapová sázka 1:0
  1
  Kurz 3.60 | X Kurz 3.80 | 2 Kurz 1.75
 • Handicapová sázka 2:0
  1 Kurz 2.00 | X Kurz 4.10 | 2 Kurz 2.75

Takže pokud počítáte s vysokou výhrou BVB, měli byste zvážit handicapovou sázku. Tolik k původní myšlence týkající se této formy sázení. Nyní je zde i možnost pro mnohé události a zápasy, abyste favorita vybavili handicapový bonusem. Kromě možností 0:1 nebo 0:2 můžete umístit i alternativy 1:0 a 2:0. Tento výběr se může uskutečnit zejména v případě vyvážených zápasů. Tehdy to má smysl. Mnohé sázkové kanceláře mají široké spektrum možností ve svém standardním portfoliu a nabízejí handicapy i pro nevyrovnané zápasy. Samozřejmě, že sázkové kurzy pro favorizovaný tým, který ještě vylepšíte dalším bonusem, jsou minimalizovány. Tak se původní myšlenka handicapu stává nepoužitelná.

Handicapové sázky na zápas FC Bayern Mnichov vs FC Augsburg v sázkové kanceláři bwin.

Jaké sázkové strategie můžete využívat s handicapovými sázkami?

V této kapitole vám chceme představit několik strategických úvah, které můžete udělat s handicapovými sázkami. Nejčastěji se sází s handicapovými sázkami, když jsou jasní favorité a sázkové kanceláře neposkytují pro ně vysoké kurzy. Tak předpokládaný favorit získá mírnou, resp. velkou nevýhodu, což zvyšuje kurzy. Další populární strategie sázení: Můžete dosáhnout zvláště vysoké zisky s handicapovou sázkou na remízu (= HC X), když předpokládáte těsné vítězství. Kromě očekávaných vyvážených zápasů, jsou na to vhodné zápasy pohárů nebo mezinárodní zápasy. V těchto zápasech se často stává, že favorit nehraje s nejlepší první jedenáctkou a většina nejdůležitějších klíčových hráčů odpočívá na lavičce. Někdy je outsider jednoduše podceněn. Pohárové zápasy obecně jsou známé vlastním vývojem a dynamikou. Obzvláště zápasy venku mohou být pro favority velmi nepříjemné a často vyhrávají jen tak tak. Vezměme si zápas mezi Bayer Leverkusen a 1. FC Union Berlin v poháru. Předpokládáme, že se rozhodnete počítat s těsným vítězstvím domácích – středně dobrého týmu Bundesligy Leverkusen proti Union, který je v současnosti v dobré formě – s vedením jednoho gólu. Proto se rozhodnete pro vytvoření handicapu 0:1 na remízu – tak Union Berlin dostane výhodu jednoho gólu. Zde jsou různé kurzy pro danou sázkovou formu:

 • Sázka na výsledek
  Tip 1 | Kurz 1.30
 • Handicapová sázka 0:1
  Tip X | Kurz 4.00

Předpokládejme, že máte pravdu a Leverkusen vyhraje zápas 2:1. Výsledek handicapu by tedy byl 2:2. Při sázce 10 € s touto strategií můžete dosáhnout zisku 30 € namísto 3 €. Měli byste si uvědomit, že s touto taktikou jdete přirozeně do vyššího rizika. Před sázkou na remízu s obvyklou sázkou na výhru byste měli nejprve zkontrolovat, zda handicap +/- 1 nabízí lepší kurzy! Ale stává se to je jen zřídka. Ta sázková forma je také velmi oblíbená při live sázkách živě, zejména ve formě sázek na poločas/konečný výsledek. Zde sázkové společnosti reagují na výsledek poločasu a průběžné výsledky a neustále přizpůsobují kurzy. Pokud favorit například na začátku zápasu zaostává, handicapové sázky se z mnoha důvodů stávají vcelku lákavými. Chceme vám podrobněji představit jeden scénář: Předpokládejme, že favorit prohrává 0:1, a tak se rozhodnete vsadit na handicap 0:1 na X. To znamená, že favorit by musel vstřelit nejméně dva góly a vyhrát s vedením jednoho gólu na to, abyste sázku vyhráli, což není až tak nepravděpodobné. Sázkové kurzy mohou být v takovém případě neočekávaně vysoké. Je však samozřejmé, že v takových případech vždy potřebujete i dávku štěstí. Dobrý nos na sázky se může v případě výhry vyplatit!

Speciální forma: Jak fungují sázky s asijskými handicapy?

Tuhle zajímavou verzi handicapu, kterou bychom vám chtěli doporučit, podrobně vysvětlíme v dalším článku. Asijský handicap vám dává možnost vrácení celé sázky nebo její části.

nach oben